Autor: Milica Vukadinović

Puzzle Consulting tim je prisustvovao najvećem regionalnom trgovačkom događaju – 6. FMCG Retail Summit-u. InStore magazine koji je već tradicionalno organizator ovog samita okupio je 500 učesnika iz sektora trgovine, robe široke potrošnje i pratećih industrija.

Analiza

Kako privući kupce?

Nakon pozdravnog govora organizatora, izdavačke kuće INB2B Media InStore Magazina, samit je započet od strane g-dina Predraga Ćirovića, managing direktora kompanije GFK, koji je govorio o pregledu stanja i analize domaćeg ritejl tržišta.

G-din Ćirović je govorio o načinima i mogućnostima koje su na raspolaganju velikim i malim kompanijama koje se bave proizvodnjom i distribucijom svakodnevnih potrepština za domaćinstvo. Glavno pitanje je glasilo: Kako privući kupce u prodavnice? Putem istraživanja o najvažnijim kriterijumima za odabir prodavnice u kojoj svakodnevno kupujemo, najveći procenat odnela je blizina i dostupnost prodajnog mesta našem domu. S tim u vezi, poseban akcenat je stavljen na male, dobro poznate prodavnice u komšiluku, na koje smo navikli i u koje rado svraćamo.

Četvrta industrijska revolucija i njene posledice

G-din Jean Jacque Vandenheede, futurolog i specijalista za trendove u ritejlu u Belgiji svoju prezentaciju započeo je od parne mašine i dalekog 19.veka, kroz 1950. godinu i razvoj masovne produkcije, do 2000. godine i globalne kompjuterizacije – odnosno 4. industrijske revolucije i njenih posledica na maloprodaju. Vratili smo se nekoliko decenija unazad i podsetili se koje su kompanije u tom periodu bile globalno priznate i najrazvijenije. Preko štampanih medija, radio stanica i televizije do aplikacija i sijaseta mogućnosti koje su nam danas dostupne. Ostala su da levitiraju pitanja: ‘’Da li će naši unuci i unuke šetati kroz hodnike supermarketa kako bi obavili kupovinu? Da li će oni kupovati na način na koji mi to danas radimo? Da li će čekati u redu za plaćanje i kupovinu?’’

G-din Vandenheede je svoje obraćanje završio citirajući velikog Ajnštajna:

‘’Creativity is intelligence having fun’’ – i mi se u potpunosti slažemo.

Machine Learning u promocijama

Direktor službe za analitiku, CRM, mstart iz Hrvatske, g-din Ivan Radić svoju prezentaciju otpočeo je s podacima koji se prikupljaju i izazovima koje ti podaci donose. Oni (podaci) jesu ‘’tajno oružje pamtenog poslovanja’’ samo ukoliko se njima pravilno rukovodi i samo ukoliko se svrsishodno koriste. Standardna, ili bolje rečeno tradicionalna kupovina, polako izlazi iz mode, a papirne valute u sve većoj meri padaju u zaborav. Naše transakcije i kupovine obavljamo putem interneta, a za plaćanje koristimo mobilne telefone. Bez fizički prisutnog novca, bez platnih kartica, jednostavno – prislonimo mobilni telefon, ‘’kliknemo’’ odgovarajući taster i naša kupovina je gotova. Svakim našim ‘’klikom’’ beleže se podaci i ostaju tragovi o našim željama, afinitetima i potrebama. Upravo ovi ‘’tragovi’’ nude veliku mogućnost proizvođačima kako bi svoju prodaju mogli da podignu na viši nivo. Stoga podaci, do skora gotovo zanemarivani, postaju ‘’tajno oružje’’ za pametno i odgovorno poslovanje.

Inovacije

Napredne platforme za B2B prodaju

G-din Nemanja Malešić, director Intelisale-a i Sonja Đurović, marketing menadžer u Intelisale-u predstavili su kompletan alat za unapređenje prodaje, kako bi kompanijama koje se bave prodajom i distribucijom omogućili da unaprede procese i ostvare što bolje rezultate. Prodavci Intelisale proizvod mogu da koriste u bilo kom trenutku, na bilo kom uređaju. Napredna platforma koju je ova kompanija razvila orijentisana je na B2B prodaju, a njeni prestavnici tvrde da podiže produktivnost za 30% vodećim veleprodavcima, distributerima i proizvođačima.

Razvoj brendova

Iz NPD Consulting-s obratio nam se g-din Saša Ćirić koji je svoju prezentaciju koncipirao pričom o razvoju brendova i potencijalu istih. Da li brendovi imaju ograničen potencijal? Ukoliko za primer uzmemo Koka-Kolu, unapred znamo odgovor. G-din Ćirić je rekao da je potrebno ustanoviti iskustvo sa brendom i mentalnu prisutost brenda. Najefikasnije osvežavamo memoriju kupca kada delujemo na emocije. Tako emocije, pažnja, izloženost i memorija čine savršen sklop mentalne prisutnosti brenda iz čega proizilazi i najbitnija stavka – preferencija za kupovinu. Svakako, ne treba zaboraviti na konzistentnost i asete (boja, logo, brend ikona i slogan) kao ni na ime brenda kroz koje ćemo graditi samu priču. Zapravo, g-din Ćirić je naglasio da je upravo ime brenda izuzetno važan faktor za potencijal i da mu treba posvetiti veliku pažnju. Kao dobar način kapitalizacie brenda predstavljen je ko-brending, a najsigurniji put za rast brenda je ulaganje u tržišne vrednosti brenda.

U fokusu

Ko će pre do potrošača i kakav lider je potreban u maloprodaji?

Na pozornicu su stupile dame. G-đa Vera Lloyd Thomas, CEO KNF.an element of Alkemy, članica internacionalnog borda direktora Alkemy_digital enabler, na zanimljiv način je govorila o podacima i potrošačima. U sveprisutnoj trci sa podacima nameće se pitanje – ko će pre do potrošača? ‘’Blizina je ključan faktor, jer je ‘convenience’ vladar’’, kaže g-đa Thomas. Alkemy digital_enabler nudi rešenje za biznis kroz digitalnu tehnologiju i kretivnost. Kompanijama su na usluzi: redefinisanje strategija, proizvoda i usluge, komunikacije i alata za prodaju u sprezi sa tehnološkim razvojem i novim potrošačkim ponašanjem. ‘’B2B2C’’ usluge povećaće performanse kroz razvijene platforme digitalnih kanala i analitike. Biznis modeli koji se nude umnogome unapređuju interakciju sa konzumerima kroz dizajn, planiranje i inteligenciju inovativnih projekata.

G-đa Jelena Knežević Vlahović, konsultantkinja u JKV Organization, Development Consultancy, predstavila nam je lideršip u modernoj maloprodaji. Interesantan podatak je da se sa samo 9% napora za promenom dostiže željeni cilj. ‘’Liderstvo je set veština kojim vodimo ljude i nije povezan sa našom ekspertizom’’ – tvrdi g-đa Knežević Vlahović. Liderstvo se uči i razvija kroz veštine sagledavanja kompleksnosti i dinamike okruženja, primanja feedback-a i veštine upravljanja odnosima. S tim u vezi postoje četiri profila lidera: porodični lider (‘’koordinator mišljenja’’), moćni lider (‘’veliki vođa’’), lider po ps-u (‘’idealni lider’’) i lider talmičar (‘’lider rezultata’’). Pa onda, kakav biznis lider treba Srbiji danas? Idealno rešenje je kombinacija svih navedenih profila i razvojni put u kom ‘’nema preskakanja stepenika’’. ‘’Okruženje ne možete menjati, morate se prilagoditi’’ – reči su g-đe Knežević Vlahović. Da bismo bili što uspešniji, moramo negovati kulturu prihvatanja, dok brzina i uspeh promena zavise isključivo od lideršipa.

Pogled vlasnika i izvršnog direktora

Imali smo priliku da čujemo izlaganje i g-dina Nikosa Veropoulosa, vlasnika i izvršnog direktora kompanije Veropoulos. Sa instance vlasnika i izvršnog direktora g-din Veropoulos je govorio o razvojnom putu njegove kompanije. ‘’It is all in the company DNA, and it takes time to create it’’ – kaže g-din Veropoulos. DNK ove kompanije sadrži kompleksan skup elemenata poput: lokacija, fokusa na kupce, profesionalnog menadžmenta, diferencijacije od ‘’klasičnih’’ formula i drugih. ‘’We have been involved totally with our business in North Macedonia and Serbia’’ – reči su g-dina Veropoulosa, koji je naglasio da su ključ za uspeh posvećenost, konstantna uključenost u sve procese i, naravno, iskustvo.

Trendovi

Poslednja, ali itekako bitna tema, bili su trendovi.

Zapad vs. CEE

Sebastian Rennack, viši ritejl analitičar, LZ Retailytics u Nemačkoj, kroz svoje izlaganje dao je poređenje u trendovima između zapada i centralne Evrope. Konkretno, tema je bila o razvoju trgovine u Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Albaniji i ex-YU regionu u odnosu na tržišta zapadne Evrope (Nemačka i Austrija). Borbu za tržište u Nemačkoj i Austriji veliki vodeći supermarketi vode kroz razvijanje i praćenje popusta, kao i kroz transparentnost i ranjivost konkurenata. Najjači igrači svakodnevno vode računa o svežini proizvoda, dostupnosti, posebnim interesima kupaca, kao i o stalnom podizanju svojih usluga na veći nivo. Na srpskom tržištu definisalo se nekoliko vodećih kanala prodaje sa Lidl-om kao novitetom čiji je procenat uspešnosti brzo porastao kroz masivne marketinške kampanje. Na kraju svog izlaganja, g-din Rennack je predstavio šanse za srpske proizvođače navodeći da su: povećanje uticaja formata za popuste, šanse private label-a i lokalnih specijaliteta i proizvoda, ‘’egzotični’’ asortimani i jače orijentisanje na kvalitet jaki potencijali za rast i razvoj poslovanja.

Alibaba i svet

G-din Ray Gaul, Senior Vice President, Retail Insights u Velikoj Britaniji, na samom kraju približio nam je novi koncept maloprodaje u ritejlu – kinesku kompaniju Alibaba. Svojim inovacijama ova kineska kompanija preplavila je svetsko tržište u tolikoj meri da je skoro teško odrediti granicu između fizičkog i digitalnog. Samo u Kini registrovano je 802 miliona internet korisnika, što Kinu čini najvećim vodećim onlajn tržištem. Kompanija Alibaba nudi mogućnost svim korisnicima u svim delovima sveta da odaberu, poruče i kupe proizvod koji žele, iz pozamašnog asortimana proizvoda kojim raspolažu. G-din Gaul je naglasio da srpsko tržište itekako treba da uzme u obzir ovu kinesku kompaniju i njen globalni uticaj, jer su šanse za napredak zagarantovane.

Pregršt zanimljivih tema, inovativnih stavova i izlaganja obeležilo je šesti po redu FMCG Retail Summit. Mi smo uživali i odlučili se da ćemo i sledeće godine sigurno prisustvovati!

Ostavite odgovor